نوشته شده

ملاحظاتی دربارۀ کتاب «پداگوژی انتقادی در ایران»

پیرو انتشار کتاب «پداگوژی انتقادی در ایران: ایدئولوژی، پول، طردشدگان» که مجموعۀ مقالاتی است در حوزۀ آموزش عمومی و عالی، به اطلاع همراهان عزیز «خرد سرخ» می‌رسانیم در یکی از مقالات این مجموعه با عنوان «تولد پرولتاریای تدریس» نوشتۀ آقای آرمان ذاکری، دو پاورقی که توسط نویسنده در متن اصلی آمده بود، در جریان تدارک کتاب برای انتشار به‌صورت ناخواسته حذف شده است که در چاپ‌های بعدی اصلاح خواهد شد.
نخست آنکه نویسنده ذیل عنوان «پرولتاریای تدریس» توضیحی را به شرح زیر آورده بود:
«عباس کاظمی در نوشته‌های خود از عنوان «پرولتاریای آموزش» برای نام‌گذاری حق‌التدریسی‌ها استفاده کرد. ما در عین تاثیرپذیری از این نام‌گذاری از آنجا که آموزش امری عام است و تدریس امری خاص، عنوان «پرولتاریای تدریس» را گویاتر دیده‌ایم.»
دوم آنکه نویسنده در بخش الف از بند چهارم متن توضیحی به شرح زیر آورده بود:
«آمار و ارقام برگرفته از مجموعه‌ای از پژوهش‌هاست که در پژوهشکدۀ مطالعات اجتماعی و فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صورت گرفته است. از جمله «گزارش وضعیت فرهنگی-اجتماعی دانشگاه» (۱۳۹۵)»

نوشته شده

انتشار «پداگوژی انتقادی در ایران»

انتشار «پداگوژی انتقادی در ایران»

 

کتاب «پداگوژی انتقادی در ایران؛ ایدئولوژی، پول و طردشدگان»، جدیدترین کتاب مجموعۀ اولدوز انتشارات خرد سرخ منتشر شد. این کتاب دارای سه بخش کلی و چهارده مقاله و مصاحبه است. این کتاب می‌کوشد نشان دهد چرا و چگونه سه مفهوم ایدئولوژی، پول و طرد، مفاهیمی بنیادین در مطالعات پداگوژیک انتقادی در ایران هستند و هر صورت‌بندی انتقادی از وضعیت آموزش در ایران با ناچار باید این مفهوم را در مرکز توجه خود قرار دهد.

کتاب «پداگوژی انتقادی در ایران» شامل دوازده مقاله از مهسا اسداله‌نژاد، رضا اسکندری، حسام حسین‌زاده، آرش حیدری، یاشار دارالشفاء، آرمان ذاکری، عباس شهرابی فراهانی و حمید فراهانی، و مصاحبه‌هایی با آذر تشکر و محمد مالجو است و حسام حسین‌زاده مسئولیت گردآوری و ویراستاری این مجموعه را بر عهده داشته است.

برای تهیه این کتاب می‌توانید به کتاب‌فروشی‌های معتبر یا بخش فروشگاه وب سایت مراجعه نمایید.

نوشته شده

کتاب «جامعۀ مدنی و کودکان آسیب‌دیده» منتشر شد!

کتاب «جامعۀ مدنی و کودکان آسیب‌دیده» منتشر شد.

 

این کتاب از مجموعۀ «کتاب‌های اولدوز» انتشارات خرد سرخ است که بررسی انتقادی آموزش، پرورش و حوزۀ کودکان را در دستور کار خود قرار داده است. کتاب «جامعۀ مدنی و کودکان آسیب‌دیده»، جدیدترین کتاب این مجموعه است که به بررسی انتقادی سمن‌های فعال در حوزۀ کودکان و نوجوانان در شهر تهران پرداخته است.
این کتاب محصول پژوهشی یک‌ساله است که توسط گروهی هفت‌نفره از پژوهشگران صورت گرفته است. مدیر این پروژۀ پژوهشی، صحرا اکرامی، مسئولیت جمع‌بندی، استخراج و تحلیل داده‌های پژوهشی را نیز برعهده داشته است و در بازۀ زمانی یکساله، کلیۀ خروجی‌های کیفی این پژوهش را در قالب این کتاب تجمیع کرده است.
کتاب «جامعۀ مدنی و کودکان آسیب‌دیده: مطالعۀ انتقادی سمن‌های شهر تهران» در ۱۳۱ صفحه و به قیمت بیست‌وپنج هزار تومان در اختیار پژوهشگران و علاقمندان حوزۀ آموزش و پرورش، کودکان، نوجوانان، سمن‌ها و نهادهای مدنی قرار گرفته است.

نوشته شده

انتشار دو کتاب جدید انتشارات خرد سرخ!

انتشار دو کتاب جدید انتشارات خرد سرخ!

 

هفتۀ گذشته، دو کتاب جدید انتشارات خرد سرخ با عنوا‌ن‌های «داستانی از آن خود؛ نقدی فمینیستی بر قانون کپی‌رایت» و «اکتاویو پاس» منتشر شده و در کتابفروشی های معتبر توزیع شدند.

کتاب «داستانی از آن خود» پنجمین کتاب از مجموعۀ کتاب‌های سیاه است که در قطع جیبی و در ۱۵۴ صفحه آماده شده است. این کتاب قانون کپی‌رایت را خصوصاً از منظری فمینیستی نقد می‌کند و به معرفی راه‌هایی می‌پردازد که زنان از طریق آنها تا حدی توانسته‌اند فضایی برای خلق و آفرینش آثار هنری خود ایجاد کنند. نویسنده این کتاب امیلی چلونر است و کتاب به وسیلۀ سارا اسکندری به فارسی برگردانده شده است.

«اکتاویو پاس» اولین کتاب از مجموعۀ بوطیقاست؛ مجموعه‌ای که به کتاب‌هایی دربارۀ ادبیات، آثار شاخص ادبی و نویسندگان و شعرای پرآوازه اختصاص یافته است. این کتاب از سه مقاله تشکیل شده که به قلم سه نویسندۀ مختلف، دربارۀ شعر، زندگی و زمانۀ این شاعر مکزیکی نوشته شده‌اند. رضا اسکندری این مقالات را گردآوری و ترجمه کرده است.

این دو کتاب و سایر کتاب‌های انتشارات خرد سرخ را می‌توانید از کتاب‌فروشی‌های سطح کشور و از وب سایت انتشارات تهیه نمایید.

نوشته شده

«اکتاویو پاس» نخستین کتاب از مجموعۀ بوطیقا به زودی منتشر می‌شود!

«اکتاویو پاس» نخستین کتاب از مجموعۀ بوطیقا به زودی منتشر می‌شود!

 

«اکتاویو پاس» اولین کتاب از مجموعۀ بوطیقاست که به زودی در انتشارات خرد سرخ منتشر خواهد شد. این کتاب شامل سه مقاله دربارۀ زندگی و اشعار اکتاویو پاس، نویسنده، شاعر و سیاستمدار مکزیکی و برندۀ جایزۀ نوبل ادبیات سال ۱۹۹۰ است. این مقالات به قلم کوسروف چانتیکیان، ریچل فیلیپس و خایمه آلاثراکی نوشته شده‌اند و گردآوری و ترجمۀ آنها بر عهدۀ رضا اسکندری بوده است.

مجموعۀ بوطیقا، مجموعه‌ای دربارۀ ادبیات است و به نویسندگان و شاعران بزرگ جهان یا آثار شاخص و برجستۀ آ‌نها می‌پردازد.

با ما همراه باشید.

نوشته شده

کتاب‌های خرد سرخ را در طاقچه بخوانید!

کتاب‌های خرد سرخ را در طاقچه بخوانید!

 

در پی ابراز تمایل شما دوستان گرامی به مطالعۀ نسخۀ الکترونیکی کتاب‌ها، انتشارات خرد سرخ همکاری خود را با اپلیکیشن کتاب‌خوانی طاقچه آغاز کرده است. به زودی می‌توانید کتاب‌های خرد سرخ را بر روی رایانه‌های شخصی، تبلت‌ها و گوشی‌های موبایلتان مطالعه کنید. تلاش ما این است که در آیندۀ نزدیک در اپلیکیشن‌های مشابه دیگر نیز حضور داشته باشیم.

 

با ما همراه باشید!

نوشته شده

«الفبای سوسیالیسم» تجدید چاپ شد!

«الفبای سوسیالیسم» تجدید چاپ شد!

 

کتاب «الفبای سوسیالیسم»، گردآوری شده توسط باسکار سونکارا و با ترجمۀ حسام حسین‌زاده، تجدید چاپ شد.

این کتاب مجموعه‌ای است از ۱۳ مقاله که از مجلۀ پرآوازۀ ژاکوبن گردآوری شده و در قالب کتابی با همین نام توسط انتشارات Verso به چاپ رسیده است. در این کتاب برخی مفاهیم پایه‌ای تفکر سوسیالیستی به بیانی ساده و روشن توضیح داده شده‌اند. هر فصل کتاب با یک سؤال ساده آغاز می‌شود؛ سؤالی که شاید گاهی به ذهن هریک از ما رسیده باشد و نویسندگان مقالات به کمک این سؤالات و با درگیر کردن ذهن خواننده، مفاهیم اصلی تفکر سوسیالیستی را به شکلی ملموس و قابل فهم برای مخاطب شرح می‌دهند.

چاپ دوم کتاب با صفحه‌آرایی جدید و ویرایش مجدد در اختیار مخاطبان علاقمند قرار گرفته است. برای تهیه کتاب می‌توانید به کتاب‌فروشی‌های سطح شهر مراجعه کنید یا آن را از فروشگاه همین سایت سفارش دهید.

نوشته شده

دانشگاه تهران و مواجهه با «الفبای سوسیالیسم»

الفبای سوسیالیسم

جلسۀ نقد و بررسی کتاب «الفبای سوسیالیسم»، روز شنبه اول خردادماه در دانشکدۀ علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.

در این جلسه که با عنوان «مواجهاتی با کتاب الفبای سوسیالیسم» و به همت انجمن علمی دانشجویی جامعه‌شناسی این دانشگاه برگزار می‌شود، علاوه بر حسام حسین‌زاده (مترجم کتاب)، یاشار دارالشفاء و سپیده ثقفیان نیز دربارۀ بخش‌هایی از کتاب صحبت خواهند کرد. کتاب الفبای سوسیالیسم، مجموعه مقالاتی از نویسندگان نشریۀ «ژاکوبن» است که به ویراستاری باسکار سونکارا گردآمده و با همکاری نشر «ورسو» منتشر شده است. ترجمۀ فارسی این کتاب سال گذشته و توسط انتشارات خرد سرخ روانۀ بازار نشر شد.

جلسۀ «مواجهاتی با کتاب الفبای سوسیالیسم»، از ساعت ۱۶ تا ۱۸ در سالن مطهری دانشکدۀ علوم اجتماعی دانشگاه تهران، به نشانی پل گیشا، خیابان جلال آل احمد، جنب دانشگاه تربیت مدرس، دانشکدۀ علوم اجتماعی برگزار خواهد شد.

نوشته شده

پنج جستار باکونین، در راه انتشار

باکونین به زودی

«باکونین: پنج جستار» عنوان تازه‌ترین کتاب از مجموعۀ کتاب‌های سیاه انتشارات خرد سرخ است که پس از طی مراحل فنی و اخذ مجوز، برای چاپ ارسال شده است. این کتاب دربرگیرندۀ پنج جستار منتخب از نوشته‌های میخاییل باکونین، آنارشیست انقلابی روس است که به انتخاب و ترجمۀ شروین طاهری و رضا اسکندری و با مقدمه‌ای از شروین طاهری در دسترس مخاطبان قرار خواهد گرفت.

عناوین مقالات این مجموعه عبارتند از: «جایی که من ایستاده‌ام»، «اقتدار چیست؟»، «کمون پاریس و ایدۀ دولت»، «دربارۀ آموزش» و «تئوری دولت روسو». این کتاب چهارمین مجلد از مجموعۀ کتاب‌های سیاه (کتاب‌های جیبی) خرد سرخ است و به زودی در ۱۵۲ صفحه و به قیمت ده هزار تومان روانۀ بازار کتاب خواهد شد.

نوشته شده

سال نو مبارک!

سال نو، فکر نو، جهان نو

دوستان و همراهان انتشارات خرد سرخ

نخستین سال همراهی ما با شما به روزهای پایانی خود رسیده و سالی نو در آستانۀ طلوع است. انتشارات خرد سرخ سالی سرشار از شور و نور و آزادی برای مردمان سراسر جهان آرزو می‌کند.

به مناسبت سال نو و تا سیزدهم فروردین، می‌توانید کتاب‌های ما را با بیست درصد تخفیف از فروشگاه اینترنتی ما خریداری کنید.

در سال نو با بیشترین توان، روشن‌ترین امید و سرح‌ترین آرمان‌ها با شماییم.